Kladopoljsko ili najljepše jezero u Bosni i Hercegovini?!
Za ovo jezero se, također, koristi naziv „Martinovo vrelo“, po vrelu koje je udaljeno oko 500m od jezera. Njegova se specifičnost ogleda u prostornoj orijentaciji, ali i specifičnoj ljepoti, koja privlači turističke zaljubljenike.
Kada se govori o vizualnom izgledu ovog jezera, poznato je da nadmorska visina iznosi 1.380m. Dužina jezera je 250m, širina 100m, a dubina oko 9 metara. Ova bosanskohercegovačka atrakcija obiluje potočnom pastrmkom, a jezero je u vlasništvu SRD “Ulog” iz Uloga.
Naziv jezera potiče od činjenice da je ono prepuno balvana, koji plutaju njegovom unutrašnjošću. Smatra se da su dijelovi balvana, koji su se nastanili u jezeru, očuvani i u dobrom stanju. U periodu ljeta, plićak obrasta lokvanjem, što je idealna prilika za mušičarenje (način ribolova koji koristi laganu mamac – zvanu umjetna muha).
Lokacija ove nevjerovatne destinacije je Zelengora, tačnije put prema Kalinoviku. Zelengora se nalazi u sklopu Nacionalnog parka “Sutjeska”. Prilaz je iz sela Obalj, a on se nalazi prema Ulogu. Okružuju ga Muravska strana (1602m) i Planinica (1583m).
Putovati možete terenskim vozilom, a do glavnog cilja vam ostaje 15-10 minuta pješačenja. Iz priče koju su prenijeli poznavaoci ovog kraja, ovo područje je u davnini bilo obavijeno šumskim prekrivačem, a put pored jezera se koristio za prijenos balvana. Taj scenario datira iz perioda rimskog doba. U okolini, nije rijedak slučaj, pronalazak gljiva i netaknute prirode.
Smatra se da je ovaj kraj izuzetno očuvan, obzirom da nije konstantno posjećen. U pohodu na otkrivanje tajne, koju sa sobom nosi ova intrigantna riznica, možete sresti čuvare stoke. Mnogi od njih ističu da životinje, jednostavno, lude za unosom tih gljiva u svoj organizam. Voda iz ovog jezera ističe i ponire. Iako nije destinacija o kojoj se mnogo govori, svakako je vrijedna posjeta, piše Emina Čamić za Posjeti.ba .